Zajímavé hračky a programy

Krásné knížky jako inspirace

15.11.2010 09:18

 Byl jeden domeček

Velké leporelo pro nejmenší se zábavnými úkoly, zaměřenými především na rozvoj logického myšlení a představivosti. Na osmi celostránkových ilustracích se malí čtenáři seznámí s rodinou Broučkových, jejich domečkem i domácími mazlíčky. 
 

Vydalo Nakladatelství Fragment

Naše zkušenosti: Verunka se do knížky ihned zamilovala. Ukazujeme si části domečku, okna, dveře atd., zvířátka, lidi a také jednotlivé činnosti, např. když si holčička čistí zuby, pán seká trávu, maminka čte holčičce knížku, nebo třeba jak celá rodina jí. 

Kniha je nádherně ilustrovaná, zaujme určitě každě dítě. Velmi ji doporučuji.

 

Barvy - veselá magnetická knížka

Zvířátka - Veselá magnetická knížka

 

Magnetické knížky Barvy a Zvířátka obsahují několik barevných magnetek, které mají děti za úkol umístit na správná místa na stránkách a dotvořit tak obrázek. Napoví jim příslušný stín v obrázku a jednoduché doprovodné věty. Nepostradatelnými pomocníky při poznávání barev a zvířátek budou dětem veselé magnetky. Rozvíjeno je následující:

 

* slovní zásoba
* poznávání a pojmenování barev, tvarů, zvířat a předmětů
* prostorová představivost
* senzomotorická koordinace a zručnost

Komponenty:

* 12stránková magnetická kniha
* sada barevných magnetek v praktickém plastovém krytu

Vydalo Rebo Productions CZ

 Naše zkušenosti: Z Rané péče máme půjčenou knížku Veselá magnetická knížka barvy a mohu ji velmi doporučit. Verunce se moc líbí, snaží se přiřazovat magnetky k obrázkům. Krásná inspirace (i pro mě:) k Vánocům.

 


S návodem k použití? Ano, každá stránka je věnována jednomu říkadlu, jedné ilustraci a ve spodní straně každého listu je v závorce malý návod, jak při této říkance dítěti předvést malé „divadélko“, aby se říkanka stala atraktivnější a dítě více bavila. A tak pokud jste již jako maminka pozapomněla, jak se vlastně na ruce vaří kašička, můžete si to osvěžit i s návodem zrovna při říkadlu „Vařila myšička kašičku…“ Kováříček vám okove nožičky, myška bude utíkat po polici s homolicí nebo můžete neustále dokola předčítat o tom, kterak si chudák brouček při sekání součku posekal paleček.

Znáte „Houpy, houpy, houpy, kočka snědla kroupy…“ Tak tu tady také najdete v jedné ze svých mnoha verzí, ale najdete tu i jinou, která začíná podobně a z celé knížky mě zaujala asi nejvíce, možná proto, že ji naše dítě neustále vyžadovalo dokola a dokola a dokola….

„Houpy, houpy, houpy,
co si žabák koupí?
Koupí on si za kačku
velikánskou klouzačku.
Po klouzačce do rybníčka
veze klobouk pro vodníčka
Žbluňk!“

Anebo jedna milá zimní…Ta potěší v letních vedrech, že?

„Zima, zima tu je,
Snížek poletuje.
Padá sníh, padá sníh,
pojedeme na saních.“


Ilustrace jsou korunou krásy

Díky jednoduchým a milým obrázkům na kterých s potěšením spočine nejedno dětské i dospělácké oko, je knížka vhodná jako první volba po leporelu. Obrázky jsou hezké, jednoduché a mají tu nepopsatelnou a nezachytitelnou duši, kterou jim dokáže vtisknout jedině Vlasta Švejdová…Nejsem sama, komu se při vzpomínce na její obrázky vybaví hlavně jiskřivé a jakoby živé oči jejích postav, nejvýraznější to znak jejích ilustrací.

Možná si ji i generace dnešních třicátníků pamatuje z ilustrací knížek tehdejší doby. Měla jsem její obrázky docela ráda právě pro tu nepopsatelnou atmosféru. Dokonce jsem ve své knihovničce ještě našla jeden její ilustrátorský podařený kousek – J.V. Pleva: Budulínek, veršované pohádky vydané v roce 1984.

Něco o Vlastě Švejdové

Málokdo možná ví, že Vlasta Švejdová je autorkou 8 kreslených filmů a její ilustrace jsou na výstavách úspěšné nejen u nás, ale i v zahraničí. Dokonce ilustrovala Český slabikář a pracovní sešity pro prvňáčky, na svém kontě má 80 knížek leporel a spoustu dalších ilustrací ke klasickým pohádkám a knížkám. Její kresby jsou známy dokonce i ze známého humoristického časopisu Dikobraz. A tak není divu, že se jí byla nabídnuta příležitost, které se nedostává jen tak někomu. Ilustrovala i druhé vydání Broučků a jak sama přiznává, měla velkou trému, protože tato klasika je spojena s výtvarným uměním Jiřího Trnky.
Vlasta Švejdová má čtyři děti a čtyři vnoučata… A blízký vztah k dětem, vždyť sama napsala dvě knížky, Kaštánek a Na hradě už nestraší…

© Renata Petříčková, 2.6. 2008 Knihy Svět dětské fantazie 

Vydalo nakladatelství DUHA Press

Naše zkušenosti:  Tuto nádhernou knížku má Verunka schovanou ve skříni k Vánocům. Krásné srozumitelné obrázky. Mohu ji doporučit, určitě se bude dětem líbit.

 

—————

Mluvící fotoalbum

08.06.2010 13:23

Talking Photo Albums for Special Needs

 

Na stránkách občanského sdružení Petit mě velmi zaujalo mluvící fotoalbum. Jeho využití je široké, může sloužit jako zážitkové album, kde si k jednotlivým fotografiím můžete například namluvit zážitky z dovolené, nebo je vhodné pro lidi s postižením, kterým může sloužit jako komunikátor, nebo pomůcka pro rozvoj řeči.

Namluvit si můžete například básničky, písničky, nebo co plánuji já, citoslovce, která u nás slaví úspěch v Breptovi. Takže například k fotce Verunky, která jí, namluvím citoslovce ham ham, když se houpe, tak houpy houpy atd. Uvažovala jsem použít album jako komunikátor, ale obávám se, že by nám z něho brzy nic nezbylo, takže možná jednou.....

Toto album má 1 GB SD kartu, na kterou můžete nahrát až sto minut zvuku.

Talking Photo AlbumTalking Photo Albums   

 

 

Trošku jsem pátrala a k mluvícímu fotoalbu našla toto:

https://www.talkingproducts.co.uk/talking_photo_albums.htm

https://www.augcominc.com/index.cfm/talking_photo_album.htm

 

 

 

 

 

—————

PUZZLE Co kam patří?

06.05.2010 10:34

PUZZLE Co kam patří?

Pzl - Co kam patří?

Puzzle obsahují čtyři tabulky po šesti obrázcích. Krásná pomůcka na vkládání s pěknými barevnými obrázky. Verunce jsem je koupila k narozeninám a na první pohled ji zaujaly. Obrázky jsou srozumitelné, pro děti s horší jemnou motorikou obtížnější na vkládání. Puzzle vyrábí firma https://www.jirimodels.com/

 

—————

Pěnové puzzle domeček

02.05.2010 09:49

V papírnicví jsem koupila Verče krásnou pomůcku k učení. Je to kartonový domeček a v něm pěnové puzzle zvířátek a věcí.

nálepky na puzzle

konečný výsledek :)

Jediná nevýhoda je, že nálepky na puzzlích nedrží, takže je lepší je rovnou přilepit lepidlem, nebo používat puzzle bez nálepek. Ale co bych nechtěla za 23 Kč, že?

 

—————

Puzzle Rákosníček

07.04.2010 18:07

Puzzle Rákosníček

Když jsem skládačku Verunce kupovala, nevěřila jsem, jak rychle se s ní naučí pracovat. Verunka těžko rozeznává tvary a velikosti, spíš jsem ji pořídila kvůli krásným obrázkům a třeba časem i vkládání. Verča mě však překvapila. S obrázky trénujeme vizuální paměť, zapamatovala si totiž u některých obrázků, kam patří a správně je zařadí "do domečku".

Co se mi líbí, nebo nelíbí?

Puzzle mají oválný tvar, který je ideální pro vkládání. Obrázky jsou krásně pestré a pro Verunku přitažlivé :)

Nelíbí se mi, že jdou především zpočátku ztuha vyndávat a vkládat, pro děti se špatnou jemnou motorikou velký problém. Obrázky musím Verunce vyndat, vkládá je s menší pomocí už sama.

 

—————

Dřevěná vkládačka

30.03.2010 16:40

Z Rané péče máme půjčenou zajímavou dřevěnou hračku na rozvoj jemné motoriky. Princip je jednoduchý, ale Verunka se dost nadře, než správně vloží kostičku do otvoru. Přesto ji to velmi baví a dřevěnou vkládačku vyhledává. Dají se u toho trénovat i barvičky. Každá strana kostky má totiž jinou barvu, ale to je na Verunku ještě velmi těžké i když kdoví..... Kdybyste někdo věděl, kde se dá tato pomůcka koupit, byla bych vám velmi vděčná za odpověď.

Pro Verunku je dřina správně nasměrovat kostičku:

Tak ne....

....a tak je to správně :)

—————

Knihy pro nejmenší

06.02.2010 22:37

Více smajlíků ke stažení

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

—————

Hudební nástroje

06.02.2010 22:36

Více smajlíků ke stažení

 

—————

Dřevěné hračky

06.02.2010 22:35

Dřevěné pexeso se zvířátky

 

Zvukové puzzle dopravní prostředky

 

Zvukové puzzle exotická zvířátka

 

 

 

Šněrovací kočička

 

 

—————

Hračky od Fisher Price

06.02.2010 22:08

 

 

 

nářadíčko

—————

Programy pro děti

06.02.2010 21:02

PETIT o.s. - výukové programy pro děti s postižením, pro předškoláky a první stupeň základních i speciálních škol

www.petit-os.cz

 

CHYTRÉ DÍTĚ - řada CD-ROM, která učí děti zajímavě, rychle a efektivně na základě logického myšlení v souladu s novými trendy v metodice výuky. Programy řady Chytré dítě jsou vhodné i pro prevenci a odstranění specifických vývojových poruch učení.

www.chytredite.cz    www.jablko.cz

 

edice DĚTSKÝ KOUTEK - pět multimediálních CD, které jsou určené pro děti do osmi let

Dětský koutek 1 - hry, pohádky, dětská školička a omalovánky

Dětský koutek 2 - Svět myšáka Bonifáce - prostorová orientace, pohádky, omalovánky, rozpočitadla, písničky, pexesa, hry

Dětský koutek 3 - Čeština pro nejmenší -výuka českého jazyka a čtení

Dětský koutek 4 - Alenka a věci kolem nás - říkadla, básničky, pohádky, písničky, hry, části lidského těla, ovoce a zelenina

Dětský koutek 5 - Martínkova zvířátka - fotografie a videozáznamy ze života zvířátek, hry, encyklopedie zvířat

www.terasoft.cz   

  Více smajlíků ke stažení

—————